Raj inaczej

Odnosząc się po trochu do komentarzy, że wystawiam kolorową laurkę Emiratom, a trochę też w nawiązaniu do tego, co się ostatnio dzieje na świecie, chciałabym napisać, że … 
Obojętnie, gdzie mieszkamy – nie żyjemy w świecie idealnym i jednolitym, pozbawionym bolesnych kontrastów, niewytłumaczalnej niesprawiedliwości i szokującego okrucieństwa.
Nawet ZEA – kraj, którego wizerunek zbudowany jest na wyobrażeniach o raju na ziemi, jest częścią tego nieidealnego świata.

DSC02233 DSC02228

Tuż za szeregiem szklanych drapaczy chmur strzegących najważniejszej autostrady w Dubaju, każda kolejna przecznica to … gwiazdka mniej. To krok bliżej do smutniejszego i chyba też bardziej prawdziwego świata. Z dzielnic robotniczych jak na dłoni widać ten jedyny, siedmiogwiazdkowy.

tamta strona dubaju DSC02239

Nieopodal soczysto zielonych pól golfowych, umierają lasy palmowe.

Na ulicy błyszcząca limuzyna wyprzedza człowieka jadącego na zardzewiałym, skrzypiącym rowerze.

W kolejce do kasy, obok 3 wózków wypełnionych po brzegi, stoi mały koszyk z siatką czerwonej cebuli i 5kg workiem ryżu. Ciekawe na ile wystarczy?

W willi z basenem czasami trudno się połapać, szczególnie jeśli chodzi o liczbę sypialni. Natomiast dalej rachunek jest już prosty: ile pokoi tyle łazienek w domu. Są jednak i tacy, dla których matematyka lokum wygląda trochę inaczej – 1 sypialnia, 10 osób, łazienka na 10 pokoi.

DSC02237 DSC02236

Siedzę w klimatyzowanym aucie, czekam na czerwonym i przeklinam pogodę, bo znów będę musiała umyć zakurzony samochód. Zza okna spogląda na mnie drobny człowieczek w roboczym ubraniu, który w 50st C zamiata ten kurz z ulicy.

Wkurzam się zapewne tak samo jak Wy i smutno mi, że nasz świat jest tak poukładany … 

klima on the beach

Ania

Zajrzyj również