Tam gdzie wielbłądy do tyłu chodzą

Niedawno całą rodzinką wybraliśmy się do Liwy, na pustynię. W sumie, to od czasu kiedy przyjechaliśmy do Emiratów, chcieliśmy tam pojechać, ale jak się mieszka na wschodnim wybrzeżu, to wyprawa do Liwy to nie lada wyzwanie.

Dlaczego? Już wyjaśniam.

17.2
Źródło: Internet

Liwa to nazwa miasteczka, a Liwa Oasis to pustynny region Emiratów położony w południowo-zachodniej części kraju, na skraju większego terenu zwanego tutaj Pustą Ćwiartką (z ang. Empty Quarter). Pustą, bo jak się można łatwo domyślić NIC TAM NIE MA! Oczywiście oprócz piasku i pobliskiej granicy z Arabią Saudyjską.

Sama Liwa oddalona jest jakieś 380 km od Dubaju i ok. 220 km od Abu Dhabi. Z Fujairah, gdzie mieszkaliśmy przez ostatnie 7 lat musielibyśmy pokonać ok. 450 km. Odkąd mieszkamy w Abu Dhabi, wyjazd do Liwy wreszcie stał się realny, bo ze stolicy to właściwie „żabi skok“.

Zaraz, zaraz – po kiego czorta ludzie wypuszczają się w miejsce tak odległe i opustoszałe?

17.3Pusta Ćwiartka charakteryzuje się przede wszystkim ogromnymi wydmami, największe z nich sięgają 100 metrów. Najwyższa wydma w Emiratach, Moreeb Dune liczy ok. 120 m wysokości i uznawana jest też za jedną z najwyższych naturalnych wydm na świecie.

Do Liwy zjeżdżają przede wszystkim amatorzy jazdy po wydmach (autami albo quadami), ale też całe rodziny, które rozbijają namioty na środku pustyni i spędzają kilka dni i nocy w tych wyjątkowych okolicznościach przyrody. Podobno wschody i zachody słońca zapierają tu dech w piersiach. A jak się ma szczęście, to i karawanę można spotkać.

17.4My tym razem wybraliśmy hotel zamiast namiotu. Bardzo sympatyczne miejsce na krótki, 2-3 dniowy pobyt w Liwa Oasis. Hotel nazywa się Tilal Liwa i znajduje się pomiędzy Madinat Zayed i Liwą.

Co najbardziej mnie w nim urzekło to spokój, dyskrecja i brak tłumów, a także bezpośrednie sąsiedztwo pustyni (widok z basenu na rozpościerające się dookoła piaski i wieczorny chill-out w pustynnych namiotach). Poza tym, piątka z plusem za stworzenie prawdziwego arabskiego klimatu, bez kiczu!

17.5Żeby była jasność, nikt mi tu za to nie płaci :), po prostu, gdyby ktoś z Was tu kiedyś zabłądził, bardzo gorąco polecam!

I jeszcze mini foto katalog.17.6

Ania

Zajrzyj również