Jaką walutę wziąć do Emiratów?

Waluta - profilowe

Bez wątpienia pytań dotyczących finansowej strony wyprawy do Emiratów jest całe mnóstwo. Doprawdy trudno je zliczyć. Pamiętam, że popełniłem błąd (żeby nie powiedzieć WIELbłąd), kiedy w 2007 roku przeprowadzałem się na Bliski Wschód. Mój “wielbłąd” polegał na tym, że uparłem się, aby wziąć ze sobą nieco tutejszych złotówek – emirackich dirhamów.

Nauczony doświadczeniem radzę wam szczerze, nie popełnijcie tego samego błędu. Nie bierzcie ze sobą dirhamów. Po pierwsze, kurs wymiany w Polsce tej egzotycznej jakby nie było waluty jest wielce niekorzystny (o ile w ogóle znajdziecie kantor zaopatrzony w emiracki pieniądz). Po drugie, najzwyczajniej w świecie nie ma takiej potrzeby. Zatem nie traćcie czasu na uganianie się za dirhamem, żeby w efekcie dostać po kieszeni.

Dirham (AED) to waluta sztywno powiązana z amerykańskim dolarem (USD): 1 USD =  3.678 AED. Jeśli chcecie mieć jakąkolwiek gotówkę w portfelu, to weźcie ze sobą dolary. W Emiratach kantory wymiany walut są wszędzie i wymienicie dolary na dirhamy po kursie prawie identycznym do powyższego. Różnice między kursem kupna i sprzedaży dolara (tzw. spread) są minimalne.

Warto odnotować, że w zasadzie wszędzie w Emiratach możecie płacić amerykańską walutą. Niemniej jednak wydawanie dolarów w sklepie nie jest najlepszym pomysłem, gdyż przelicznik nie jest już taki korzystny. A zatem, jeśli planujecie użyć gotówki, to najpierw wymieńcie dolary na dirhamy w jednym z lokalnych kantorów (są w każdym centrum handlowym).

Podarujcie sobie euro. Kupując euro w Polsce zapłacicie jedną prowizję, a wymieniając pieniądze na dirhamy – drugą. A zatem na pytanie co wziąć – euro czy dolary? Odpowiedź brzmi: DOLARY.

Gotówka to alternatywa i swoiste zabezpieczenie. Warto mieć w zanadrzu, gdyby karta kredytowa bądź bankomatowa odmówiła posłuszeństwa. W Emiratach w większości punktów handlowych możecie płacić kartą.

Więcej a propos cen w Emiratach znajdziecie już wkrótce w „emirackim niezbędniku cenowym”.

Dawid