Sharjah – odważysz się wejść za mur?

Słyszysz: Emiraty Arabskie, myślisz: Dubaj, hotel żagiel, wyspa palma i najwyższy budynek świata. A gdyby tak na przekór wszystkim – zamiast biegać po Dubai Mallach, wyginać śmiało ciało przy dwudziestym piątym selfie pod Burj Khalifa, albo wzdychać z zazdrością na widok Rolls Royce’ów podjeżdżających pod Burj Al Arab – udać się gdzieś „bardzo indziej”?

20160505_110827

Jeśli lubisz chodzić swoimi ścieżkami, zrób coś innego niż statystyczny turysta w Emiratach i wybierz się ze mną na rundkę po Sharjah (czyt. Szardża).

Sharjah to jeden z siedmiu emiratów w ZEA i jednocześnie nazwa miasta, położonego tuż za Dubajem jadąc na północny wschód. Wiele osób, w tym imigrantów z biedniejszych krajów Azji, pracujących w Dubaju, mieszka właśnie w Sharjah ze względu na znacznie niższe koszty wynajmu. Te z kolei mogą być niższe, bo nie uwzględniają swoistego “podatku od luksusu”, którym jest fakt mieszkania w tym słynnym DUBAJU i tzw. efekt WOW!

20160505_111835 20160505_142108

Wśród mieszkańców Emiratów, Sharjah kojarzy się przede wszystkim z uciążliwymi korkami, zatłoczonymi ulicami i industrialnym, mniej atrakcyjnym krajobrazem. Jeśli znasz serial “Gra o Tron” zrozumiesz poniższe porównanie z przymrużeniem oka, na które gdzieś trafiłam. Gdyby akcja serialu toczyła się w ZEA, Sharjah byłaby “za murem”, tam gdzie panuje wieczna zima i strach się bać. 20160505_111012

Oczywiście Sharjah próbuje bronić się przed niechlubną i moim zdaniem nie do końca uzasadnioną etykietą ubogich przedmieść Dubaju. Nie zapominajmy, że to również cały emirat, jeden z siedmiu, którego chyba największym atutem są bajeczne góry Hajar.

Obejrzyj ten filmik “Soul of Sharjah” i odpowiedz sobie na pytanie, czy zachęcił cię do odwiedzin.

Jeśli wybierasz się na Bliski Wschód, to nie po to, by czuć się jak w Bangkoku, Nowym Jorku czy Paryżu, prawda? Niektóre części Dubaju czy Abu Dhabi, przypominają, a raczej chcą naśladować słynne miejsca w Europie, Stanach czy na Dalekim Wschodzie. Bez sensu. Chcesz zobaczyć Luwr, jedziesz do Paryża, a nie do Abu Dhabi. Et cetera.

20160505_143714 20160505_143945

Sharjah pod tym względem jest podręcznikowa i zdaje egzamin na piątkę. Tu będąc, nie masz wątpliwości gdzie jesteś. Niemalże każdy budynek, sklep, bar i człek na ulicy jest taki, jakiego spodziewasz się ujrzeć na Bliskim Wschodzie. Żadnej ściemy i mydlenia oczu.

20160505_111606 20160505_111609

20160505_111617 20160505_111652

collage3

I jeszcze jeden punkt na korzyść Sharjah. Lokalne władze emiratu mocno stawiają na pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego oraz popularyzowanie wiedzy i wspieranie rozwoju wszechstronnych zainteresowań. Nawet jeśli się pomylę, to i tak zostanie mi wybaczone, bo Sharjah zasługuje na to, by uznać ją za emirat z największą liczbą najciekawszych muzeów. Discovery Centre, Aquarium i Maritime Museum, Science Museum, no i perełka czyli Museum of Islamic Civilization to tylko te najważniejsze.

To ostatnie (Muzeum Cywilizacji Islamskiej) jest moim zdaniem jednym z najbardziej interesujących w Emiratach i podobno jednym z tych, które posiadają największe na świecie zbiory i kolekcje eksponatów związanych z kulturą islamską! Oprócz ekspozycji stałych, odbywają się tam też wystawy tymczasowe np. kaligrafii. Naprawdę warto zajrzeć!

collage6 collage8a

 

 

 

 

 

 

 

 

Sharjah może się podobać mniej lub bardziej, ale wkłada wysiłek w budowę swojej pozycji wśród wszystkich emiratów, jako ten, który promuje i edukuje m.in. w zakresie kultury arabskiej i Islamu. Jest też jako cały emirat – wbrew pozorom – ciekawa krajobrazowo. Oprócz miasta Sharjah, obejmuje miejscowości na wschodzie kraju: Kalba, Khorfakkan, Dibba i Al Dhaid, malowniczo położone u stóp gór Hajar nad Oceanem Indyjskim.

Z ciekawostek: emirat Shajrah jest jedynym w ZEA, w którym obowiązuje bezwzględna prohibicja. W praktyce oznacza to, że nie ma tam sklepów z alkoholem, w hotelach nie serwują drinków, a pechowcy przewożący alko w aucie, zatrzymani przez policję, mogą mieć kłopoty. W żargonie “lokalnych ekspatów” mówimy, że to emirat suchy.

20141203_144918To jak? Wrzucasz Sharjah na swoją listę „do odwiedzenia”?

AniaOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

 

Zajrzyj również