Masdar City – Miasto Przyszłości

O Masdar City po raz pierwszy (i nie ostatni) usłyszałam kilka lat temu od moich emirackich studentów przy okazji dyskusji na temat ochrony środowiska w ich kraju. Od tamtej pory niejednokrotnie czytałam o tym w tutejszych mediach i widziałam parę filmików.

Koncepcja w pełni ekologicznego miasta na pustyni bazującego wyłącznie na odnawialnych źródłach energii jest bardzo często z dumą przywoływana przez Emiratczyków jako przykład ich wysokiej świadomości pro-środowiskowej i jasny dowód na to, w jakim kierunku chce rozwijać się ich kraj.
Jest to o tyle zadziwiające, że obraz codziennego życia tutaj na poziomie jednostki jest niestety daleki od ideałów, ktore Masdar City ma zaszczepić w głowach tutejszej społeczności. Ale to materiał na oddzielny post.

11.2
Akademiki na baterie

Oszczędzę szczegółów technicznych na temat Masdar City, które z łatwością można znaleźć w internecie, chociażby na stronie Masdar City (po angielsku), albo na Wikipedii (po polsku).
Wynika z nich, że Masdar City jest miejscem, w którym można mieszkać, prowadzić swój biznes i studiować. Jego unikalność polega na tym, że w swoim funkcjonowaniu nie emituje CO2 i jest zasilane wyłącznie energią słoneczną, wiatrową, wodną i biopaliwową. Dodatkowo miasto to ma być w założeniu samowystarczalne energetycznie.

Zdecydowaliśmy się pojechać i przyjrzeć temu wszystkiemu, o czym każdy słyszał i mówi, ale mało kto widział. Masdar City znajduje się w Emiracie Abu Dhabi, niedaleko lotniska. Sprawia wrażenie dość wyludnionego, być może dlatego, że nadal znajduje się w fazie realizacji (ukończenie planowane jest na okres między latami 2015 i 2020.) Pomimo tego, Masdar jest już otwarte dla zwiedzających.

11.3
Elektryczne taksówki

Po zostawieniu samochodu na parkingu przechodzimy do stacji elektrycznych mini-taksówek (bez kierowcy), które są zasilane jakimiś magiczno-litowymi bateriami i zabierają pasażera pod wskazany przez niego adres. Warto wspomnieć, że ruch kołowy może odbywać się wyłącznie na poziomie -1, na pozostałej powierzchni obowiązuje ruch pieszy.

Pierwsze wrażenie po ujrzeniu samego miasta to wszechobecne panele słoneczne na dachach budynków oraz niezwykła symbioza architektury tradycyjnej z chłodnymi, stalowymi i szklanymi konstrukcjami. I rzeczywiście – zero szos, same chodniki, place i skwery. Pomyślano też o zieleni.

Na dziedzińcach znajdują się kanapy (nie ławki!), co by można było odpocząć i futurystyczne elementy dekoracyjne np. gigantyczne głazy. Na jednym z placów znajduje się potężna 45-metrowa wieża wiatrowa, która ma za zadanie skierować wysokie wiatry na otwarty plac.

11.4
W dolnej części wieża wiatrowa i jej wnętrze

W Masdar City działa rownież Masdar Institute, w ktorym można studiować pewnie jakieś tajemne nauki. Z dojazdem nie ma problemu, bo tuż obok są akademiki (te pomarańczowe z ażurową elewacją w kształcie fali). 11.5Nie mogliśmy wejść do środka, ale zdołaliśmy obejrzeć tzw. student lounge (czyli miejsce, gdzie studenci relaksują się między zajęciami), z nowoczesnymi kanapami, TV, stołem do tenisa i szeregiem innych atrakcji.
Tak jak wspomniałam, na razie miejsce jest odwiedzane głównie przez ciekawskich, poza tym niewiele się dzieje. Niemniej jednak warto pojechać i zobaczyć, jak wizjonerzy z pieniędzmi są w stanie wydać ok. 20 mld USD w imię szczytnych idei ekologicznych.

Wstęp do Miasta Przyszłości jest darmowy.

Ania

Zajrzyj również